Respuesta :

Answer: 1.66 x10+24 atoms of Al

Explanation: to find the number of atoms we use the relationship of moles and avogadro's number which is constant ( 6.022x 10+23) atoms or molecules as its units.

solution:

2.75 moles Al x 6.022x10 +23 / 1 mole Al = 1.66x10+24 atoms of Al

Answer:

Explanation:

1 mole = 6.022×10∧23 atoms

2.75 Mole = x

Hence, 2.75 * 6.022×10∧23 = 16.56 * 10∧23 atoms

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico