Answer:
d. about 30 m/s.
Explanation:
we use the equation for final speed in free fall:
[tex]v_{f}^2=v_{0}^2+2gh[/tex]
where [tex]v_{f}[/tex] is the final speed, [tex]v_{0}[/tex] the initial speed, in this case [tex]v_{0}=0[/tex], [tex]g[/tex] is the acceleration of gravity [tex]g=9.8m/s^2[/tex] and [tex]h[/tex] is the height: [tex]h=45m[/tex]
so replacing all known values:
we use the equation for final speed in free fall:
[tex]v_{f}^2=0^2+2(9.8m/s^2)(45m)[/tex]
[tex]v_{f}^2=882m^2/s^2[/tex]
[tex]v_{f}=\sqrt{882m^2/s^2} \\v_{f}=29.7m/s[/tex]
so the answer is: d. about 30 m/s.