zoey1011
zoey1011 zoey1011
  • 19-06-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of gummy bears costs $2.20. How much does 1.6 pounds cost?

Respuesta :

goo3
goo3 goo3
  • 19-06-2016
$2.20 * 1.6 is equal to $3.52
Answer Link
nostalgicmidsummerdr
nostalgicmidsummerdr nostalgicmidsummerdr
  • 19-06-2016
$3.53 because 0.1 of $2.20 is $0.22 so you multiply it by 6 to get 0.6 of the equation which is $1.32 and you add it to the 1.0 which is $2.20 and you got your answer
Answer Link

Otras preguntas

Simplify: 3d-7-(5-2d)
Round each number to the nearest hundredth and the nearest thousand
what is 3x squared minus 3x
expanded form for 67.943
A train set has 40 six-inch-long pieces of track and 8 nine-inch long pieces. What is the longest track you can build?
Name three numbers between 0.33 and 0.34
Why did the British feel it necessary to impose new taxes on the American colonists
Write three equations using integers to illustrate the distributive property.
Six workers can do 9 identical jobs in 3 days. How long will it take 4 workers to do 10 such jobs ???A) 3 daysB) 4 daysC) 5 daysD) 6 days E) more than 6 daysI g
contrast a plant cell with an animal cell.how can you tell them apart