nick plans to start a home-base business producing and selling gourmet dog treats.He figures it will cost $20 in operating costs per week plus $0.50 to produce each treat.He planet to sell each treat for $1.50. How many treats does Nick need to sell per week to break even?

Respuesta :

Answer:

20 treat.

Step-by-step explanation:

Given: Operation cost= $20 per week.

          Cost to produce each treat= $0.50

          Selling price= $1.50

Lets assume the total number of treat in a week be "x".

Cost of production = [tex]Fixed\ cost+ Variable\ cost[/tex]

⇒ Cost of production= [tex]\$ 20+ \$ 0.50 \times x[/tex]

∴ Total cost of production per week is [tex]\$ 20+ \$ 0.50x[/tex]

Total selling price= [tex]selling\ price\ of\ each\ treat \times \ total\ number\ of\ treat\ per\ week[/tex]

⇒ Total selling price= [tex]\$ 1.50\times x= \$ 1.50x[/tex]

Break even is a point of business where cost of production is equal to total selling price.

∴ Forming an equation to have CP= SP ( Break even)

[tex]\$ 20+ \$ 0.50x[/tex]= [tex]\$ 1.50x[/tex]

Subtracting both side by 0.50x

⇒ [tex]20= 1.50x-0.5x[/tex]

⇒ [tex]20= 1x[/tex]

x= 20

Hence, Nick need to sell 20 treat per week to break even the business.

ACCESS MORE