Cherries cost $2.50 per pound and mangoes cost $3 per pound. Kal bought a total of 7 pounds of cherries and mangoes for $20. Write a system of equations to represent the situation.

Respuesta :

Answer:

cherries is the answer

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE