smartkid45 smartkid45
  • 17-06-2016
  • Mathematics
contestada

A box of 8 pencils costs $1.84. At that rate how much would 20 pencils cost?

Respuesta :

avitalkg avitalkg
  • 17-06-2016
20 pencils would cost $4.60. First you have to divide 8 by $1.84 and then you would get $0.23. Then you multiply $0.23 by 20 because each pencil cost 23 cents.
Answer Link
Milly051802
Milly051802 Milly051802
  • 17-06-2016

8/1.84= .23 (how much each pencil cost)

(buying 3 boxes would cost $5.42)

.23*20= 4.6

the cost of 20 pencils is $4.60

Answer Link

Otras preguntas

how can we say an algebraic expression is not a polynomial?please answer fast
Find the third iterate, x3, of the function f(x) = 3x + 5 for an initial value of x0 = 1.
What happens to turtles when they eat plastic bags, why, and how can we stop this?
Organizers for a high school graduation have set up chairs in two sections. They put 126 chairs for the graduates in the front section and 588 chairs for guests
If a 143-mile trip took 5 1/2 gallons of gas, how many miles can be driven with a full tank of 14 gallons?
What is acceleration due to gravity
if you shout on the moon,will the sound travel faster or slower than on earth?why?
if you shout on the moon,will the sound travel faster or slower than on earth?why?
if y is the principal square root of 5 what must be true?
What is pythagoras triplets?