Answer:
Explanation:
Given
Volume of fixed chamber [tex]V=1 m^3[/tex]
Initial Temperature [tex]T_1=300 K[/tex]
Final Temperature [tex]T_2=400 K[/tex]
Heat Supplied [tex]Q=10 J[/tex]
From First law of thermodynamics
Change in internal energy of the system is equal to heat added minus work done by the system
[tex]\Delta U=Q-W[/tex]
as the volume is fixed therefore work
[tex]W=\int PdV=0[/tex]
thus [tex]\Delta U=mc_v\Delta T=Q[/tex]
[tex]c_v[/tex] for mono-atomic gas is [tex]12.471 J/K-mol[/tex]
[tex]n\times 12.471\times (400-300)=10[/tex]
[tex]n=0.008018 mol[/tex]
and 1 mole contains [tex]6.022\times 10^{23} molecules[/tex]
thus No of molecules[tex]=0.008018\times 6.022\times 10^{23}[/tex]
No of molecules[tex]=4.82\times 10^{21} molecules[/tex]