Respuesta :

Answer:

Total pressure of the mixture is 12.2 atm

Explanation:

Let's apply the Ideal Gases law to solve this

Total pressure . V = Total moles . R . T

Total moles = 0.4 m of He and 0.6 mole of Ne → 1 mol

P . 2L = 1 mol . 0.082 L.atm/mol. K . 298K

P = ( 1 mol . 0.082 L.atm/mol. K . 298K) /2L

P = 12.2 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS