huss1
huss1 huss1
  • 30-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price

Respuesta :

corneliusisme corneliusisme
  • 30-12-2019

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Total Unit (Movie Tickets) 4

Total Price: 36

36/4=9

Total $9

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 30-12-2019

Answer:

$9 per ticket

Step-by-step explanation:

36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Please show work on how to do this.
24 - 3x Evaluate each expression if x = 5
Which triangle was constructed congruent to the given triangle? Triangle 1 Triangle 2 Triangle 3 Triangle 4
A pole tilts at an angle of 9 degrees from vertical, away from the sun. The pole casts a shadow that is 24 feet long. The angle of elevation from the end of the
Find two numbers such that their sum is 337 and their difference is 43?
Write the equation of a line that passes through the point (-4, -3) and perpendicular to line y = 2/5 x - 2 pls quixk
Main Idea of Tamara´s Opus
BRAINLIEST AND 30 POINTS COME QUICK AND DONT LOSE OUT! The graph shows Linda's math scores versus the number of hours spent doing math homework. What will most
Khan academy Help please
Which is the best approximation for [tex]\sqrt{90}[/tex]? A. 9.5 B. 11.4 C. 7.6 D. 11.1