Answer:
9693.90616 m
Explanation:
[tex]P_a[/tex] = Atmospheric pressure = 101325 Pa
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
[tex]\rho[/tex] = Density of seawater = 1025 kg/m³
The pressure is
[tex]P=962P_a\\\Rightarrow P=962\times 101325\\\Rightarrow P=97474650\ Pa[/tex]
Pressure is given by
[tex]P=\rho gh\\\Rightarrow h=\dfrac{P}{\rho g}\\\Rightarrow h=\dfrac{97474650}{1025\times 9.81}\\\Rightarrow h=9693.90616\ m[/tex]
The depth in seawater would be 9693.90616 m