Respuesta :
Answer:
The unexplained variance would be 100-90.25 % = 9.75. And that correspond to the percentage of the dependent variable in the correlation is due purely to chance
Step-by-step explanation:
Previous concepts
Pearson correlation coefficient(r), "measures a linear dependence between two variables (x and y). Its a parametric correlation test because it depends to the distribution of the data. And other assumption is that the variables x and y needs to follow a normal distribution".
In order to calculate the correlation coefficient we can use this formula:
[tex]r=\frac{n(\sum xy)-(\sum x)(\sum y)}{\sqrt{[n\sum x^2 -(\sum x)^2][n\sum y^2 -(\sum y)^2]}}[/tex]
On this case we got that r =-0.95
In order to find the % of variance explained by the model we need to calculate the determination coefficient given by:
[tex]R^2 = (-0.95)^2 = 0.9025[/tex]
And that means this : "90.25% of the variation of y is explained by the variation in x"
So then the unexplained variance would be 100-90.25 % = 9.75. And that correspond to the percentage of the dependent variable in the correlation is due purely to chance