Answer:
The correct option is a. 150 Hz
Explanation:
For an open pipe,
f₀₁ = v/2l.......... Equation 1
for a closed pipe,
f₀₂ = v/4l.......... Equation 2
Where l = length of the pipe (length of both pipes are equal), v = speed of sound in air, f₀₁ = fundamental frequency of the opened pipe, f₀₂ = fundamental frequency of the closed pipe
Dividing Equation 1 by Equation 2,
f₀₁/f₀₂ = v/2l/v/4l
f₀₁/f₀₂ = 4lv/2lv
f₀₁/f₀₂ = 2 .................... Equation 3
Given: f₀₁ = 300 Hz
Substituting this value into equation 3
300/f₀₂ = 2
making f₀₂ the subject of the equation,
f₀₂ = 300/2
f₀₂ = 150 Hz
The correct option is a. 150 Hz