Answer:
Paid in capital treasury stock = $1,600
Explanation:
Paid in capital treasury stock = (Market value - purchase value) × Number of share reissued.
Given,
Reacquired treasury stock = 2000 shares
As the shares were reacquired for $20,
Reacquired total treasury stock = 2,000 shares × $20 = $40,000
Reissued number of shares = 800
Market price of those treasury stock is $22 per share.
Therefore, paid in capital - treasury stock = $(22 - 20) × 800 shares
Paid in capital - treasury stock = $1,600