Answer : The volume of dry oxygen gas at STP is, [tex]58.8cm^3[/tex]
Explanation :
First we have to calculate the pressure of oxygen gas.
Pressure of oxygen gas = Total pressure - Pressure of water
Pressure of oxygen gas = 765 mmHg - 71.9 mmHg
Pressure of oxygen gas = 693.07 mmHg
Now we have yo calculate the volume of dry oxygen gas at STP.
Combined gas law is the combination of Boyle's law, Charles's law and Gay-Lussac's law.
The combined gas equation is,
[tex]\frac{P_1V_1}{T_1}=\frac{P_2V_2}{T_2}[/tex]
where,
[tex]P_1[/tex] = initial pressure of gas = 765 mmHg
[tex]P_2[/tex] = final pressure of gas = 760 mmHg (atSTP)
[tex]V_1[/tex] = initial volume of gas = [tex]68.0cm^3[/tex]
[tex]V_2[/tex] = final volume of gas = ?
[tex]T_1[/tex] = initial temperature of gas = [tex]45^oC=273+45=318K[/tex]
[tex]T_2[/tex] = final temperature of gas = [tex]0^oC=273+0=273K[/tex] (at STP)
Now put all the given values in the above equation, we get:
[tex]\frac{765mmHg\times 68.0cm^3}{318K}=\frac{760mmHg\times V_2}{273K}[/tex]
[tex]V_2=58.8cm^3[/tex]
Therefore, the volume of dry oxygen gas at STP is, [tex]58.8cm^3[/tex]