Respuesta :

Neetoo

Answer:

V/V% = 8.2%

Explanation:

Given data:

Volume of methanol = 37.5 mL

Volume of solution = 456 mL

V/V% = ?

Solution:

V/V% = [volume of solute / volume of solution ]×100

V/V% = 37.5 mL / 456 mL × 100

V/V% = 0.08× 100

V/V% = 8.2%

Answer:

8.2

Explanation:

:)

ACCESS MORE
EDU ACCESS