6. A gas mixture has partial pressure of 120 torr N2, 350 torr Ar, and 480 torr SF6. What is the mole fraction of sulfur hexafluoride in the mixture?

Respuesta :

Answer:

The mole fraction of SF6 = 0.505

Explanation:

Step 1: Data given

A gas mixture has partial pressure of:

120 torr N2

350 torr Ar

 480 torr SF6

Step 2: Calculate the total pressure

Total pressure = P(N2) + P(Ar) + P(SF6)

Total pressure = 120 + 350 + 480 = 950 torr

Step 3: Calculate the mole fraction

Mole fraction = Partial pressure / total pressure

Mole fraction SF6 = 480 torr / 950 torr

Mole fraction SF6 = 0.505

The mole fraction of SF6 = 0.505

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico