Two strings both vibrate at exactly 819 Hz. The tension in one of them is then increased slightly. As a result, six beats per second are heard when both strings vibrate. What is the new frequency of the string that was tightened?

Respuesta :

AMB000

Answer:

[tex]f_2=825Hz[/tex]

Explanation:

The beat frequency [tex]f_b[/tex] between 2 frequencies [tex]f_1[/tex] and [tex]f_2[/tex] is given by the formula [tex]f_b=|f_2-f_1|[/tex]. Since increasing the tension of a string means higher frequency, we will assume we did this with the string vibrating at [tex]f_2[/tex], so we can write [tex]f_b=f_2-f_1[/tex] because [tex]f_2>f_1[/tex], which means [tex]f_2=f_b+f_1[/tex], and for our values this is:

[tex]f_2=6Hz+819Hz=825Hz[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico