Respuesta :

Answer:

3.04 kg up to 3 significant figures

Explanation:

C12H22O11 = 12(12)+22(1)+11(16)= 342 grams = 342÷1000= 0.342 kg

AS atomic mass of carbon is 12 , hydrogen is 1 and of oxygen is 16

now  1 mole has a mass of 0.342 kg

8.88 moles have mass 0.342×8.88=3.04 kg up to 3 significant figures

Answer:

[tex]3.04kg[/tex]

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico