Answer:
3850 J
Explanation:
[tex]V_{i}[/tex] = initial volume of the gas = 30 L = 0.03 m³
[tex]V_{f}[/tex] = final volume of the gas = 65 L = 0.065 m³
[tex]P[/tex] = Constant pressure of the gas = 110 kPa = 110000 Pa
[tex]W[/tex] = Work done by the gas
Since the pressure is constant, Work done by the gas is given as
[tex]W = P (V_{f} - V_{i})\\W = (110000) (0.065 - 0.03)\\W = 3850 J[/tex]