Answer:
$26.85.
Step-by-step explanation:
Let x represent price of each bag of apple and y represent price of each bag of orange.
We have been given that at he grocery store, the total price of 1 bag of apples and 1 bag of oranges is $10.45. We can represent this information in an equation as:
[tex]x+y=10.45...(1)[/tex]
We are also told that at the grocery store, the total price of 6 bags of apples and 9 bags of oranges is $80.55. We can represent this information in an equation as:
[tex]6x+9y=80.55...(2)[/tex]
Upon dividing equation (2) by 3, we will get:
[tex]\frac{6x}{3}+\frac{9y}{3}=\frac{80.55}{3}[/tex]
[tex]2x+3y=26.85[/tex]
Since x represent price of each bag of apples, so 2x will represent price of 2 bags of apples.
Since y represent price of each bag of oranges, so 3y will represent price of 3 bags of oranges.
Since [tex]2x+3y[/tex] is equal to 26.85, therefore, the total price of 2 bags of apples and 3 bags of oranges would be $26.85.