Answer:
The correct option is: C. 250 K
Explanation:
Given: Before Sublimation-
Initial Temperature: T₁ = 300 K, Initial Pressure: P₁ = 1 atm, Initial number of moles of gas: n₁ = 1 mol, given mass of solid Carbon dioxide: w = 88 g
After Sublimation-
Final Pressure: P₂ = 2.5 atm, Final number of moles of gas: n₂ = ? mol
Final Temperature: T₂ = ? K,
Also, Volume is constant, Molar mass of Carbon dioxide: m = 44 g/mol
As we know,
The number of moles:
[tex]n = \frac {given\: mass\: (w)} {Molar\: mass\: (m)}[/tex]
So the number of moles of carbon dioxide sublimed:
[tex]n = \frac {w}{m} = \frac {88\: g} {44\: g/mol} = 2 mol[/tex]
Therefore, the final number of moles of gas after sublimation:
[tex]n_{2} = n_{1} + n = 1\: mol + 2\: mol = 3\: mol[/tex]
According to the Ideal gas equation:
[tex]P.V = n.R.T[/tex]
[tex]or, \frac {P_{1}.V_{1}}{n_{1}.T_{1}} = \frac {P_{2}.V_{2}}{n_{2}.T_{2}} \: \: \: \: \: \: ....equation\: (1)[/tex]
Since the volume is constant, so the equation (1) can be written as:
[tex]\frac {P_{1}}{n_{1}.T_{1}} = \frac {P_{2}}{n_{2}.T_{2}}[/tex]
[tex]\Rightarrow \frac {1\:atm}{1\:mol \times 300\:K} = \frac {2.5\:atm}{3\:mol \times T_{2}}[/tex]
[tex]\therefore T_{2} = \frac {2.5\:atm \times 300\:K \times 1\:mol}{3\:mol \times 1\:atm}[/tex]
[tex]\Rightarrow T_{2} = 250\:K[/tex]
Therefore, the final temperature: T₂ = 250 K