Answer:
The tire pressure will be 33.5 psi.
Explanation:
Considering the ideal gas equation as:
[tex]PV=nRT[/tex]
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Thus, at constant volume and number of moles, Pressure of the gas is directly proportional to the temperature of the gas.
P ∝ T
Also,
[tex]\frac {P_1}{T_1}=\frac {P_2}{T_2}[/tex]
Given ,
P₁ = 44.0 psi
P₂ = ?
T₁ = 40.0 °C
T₂ = -35.0 °C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T₁ = (40.0 + 273.15) K = 313.15 K
T₂ = (-35.0 + 273.15) K = 238.15 K
Using above equation as:
[tex]\frac{44.0}{313.15}=\frac{P_2}{238.15}[/tex]
[tex]P_2=\frac{44\cdot \:238.15}{313.15}\ psi=33.5\ psi[/tex]
The tire pressure will be 33.5 psi.