Answer:
3924 N
5124 N
4004 N
2884 N
4004 N
Explanation:
m = Mass of elevator = 400 kg
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
a = Acceleration
f = Friction force = 80 N
When the elevator is stationary only the acceleration due to gravity will be acting on it
Tension
[tex]T=mg\\\Rightarrow T=400\times 9.81\\\Rightarrow T=3924\ N[/tex]
The tension is 3924 N
The balanced force equation would be
[tex]T-mg-f=ma\\\Rightarrow T=ma+mg+f\\\Rightarrow T=400\times 2.8+400\times 9.81+80\\\Rightarrow T=5124\ N[/tex]
The tension is 5124 N
When velocity is constant acceleration is zero
[tex]T-mg-f=0\\\Rightarrow T=mg+f\\\Rightarrow T=400\times 9.81+80\\\Rightarrow T=4004\ N[/tex]
The tension is 4004 N
[tex]T-mg-f=-ma\\\Rightarrow T=-ma+mg+f\\\Rightarrow T=-400\times 2.8+400\times 9.81+80\\\Rightarrow T=2884\ N[/tex]
The tension would be 2884 N
When velocity is constant acceleration is zero
[tex]T-mg-f=0\\\Rightarrow T=mg+f\\\Rightarrow T=400\times 9.81+80\\\Rightarrow T=4004\ N[/tex]
The tension is 4004 N