Answer:
Elasticity of demand will be 1
Explanation:
Let the original price = $1
So goods purchased [tex]=\frac{30}{1}=30[/tex] ( As Michelle spent $30 on caviar )
Now price is doubled so new price = $2
So good purchased [tex]=\frac{30}{2}=15[/tex]
So change in value of quantity = 30 - 15 = 15
Average value of quantity [tex]=\frac{30+20}{2}=22.5[/tex]
Ratio of change in quantity to average quantity [tex]=\frac{15}{22.5}=0.666[/tex]
Change in price = $2-$1 = $1
Average price [tex]=\frac{1+2}{2}=1.5[/tex]
So ratio of change in price to average price [tex]=\frac{1}{1.5}=0.666[/tex]
Elasticity of demand is given by =\frac{Ratio\ of\ change\ in\ quantity \ to \ average \ quantity}{ ratio \ of\ change \ in \ price \ to average \ price}=\frac{0.666}{0.666}=1