Two long thin wires carry currents of 2 A and 4 A out of the page. A magnetic force per meter of 5.0 × 10⁻⁴ ????/m acts on wire 2. What is the magnetic force per meter that acts on wire 1?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given

Current in two wires

[tex]I_1=2 A[/tex]

[tex]I_2=4 A[/tex]

Magnetic Force per unit length is given by

[tex]\frac{F}{l}=\frac{\mu _0I_1I_2}{2\pi r}[/tex]

where [tex]\mu _0=space\ permittivity [/tex]

r=radial distance between wires

[tex]F_{12}=5\times 10^{-4} N/m[/tex]

Force on two wires will be equal in magnitudes but opposite in direction so Force on wire 1 duet o wire 2

[tex]F_{12}=5\times 10^{-4} N/m[/tex]

                 

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico