Answer:
Wife' s IQ = 100
0.2% are smarter than their wives.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Husband:
Mean = 105
SD = 15
Wife:
Mean = 110
SD = 10
Correlation between husband's and wife's IQ = 0.5
a) Let the husbands be represented by X and wives by Y.
Man's IQ = 75
Standardizing the scores, we get:
Formula:
[tex]z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
[tex]\dfrac{75-105}{15} = -2[/tex]
We know that if we standardize our scores then:
[tex]Z_Y = rZ_X[/tex]
Putting value, we get:
[tex]Z_Y = 0.5(-2) = -1[/tex]
So,
[tex]Y = 110 + (-1)*10 = 100[/tex]
b) Standard deviation of IQ's of wives married to husbands with IQ of 75 is:
[tex]SD = SD_Y\sqrt{1-r^2} = 10\sqrt{1-0.25} = 8.66[/tex]
We know that a husband of an IQ 75 will have a wife of a mean IQ of 100. So for a man to be smarter than his wife she should have IQ less than 75.
[tex]P(Y<75)\\\\=P(z<\displaystyle\frac{75-100}{8.66})\\\\=P(z<-2.88)\\\\= 0.002 = 0.2\%[/tex]