Answer:
velocity in problems per hour = 4 per hour
so correct option is b. 4 per hour
Explanation:
given data
worked on homework time = 1.5 hour
completed = 6 problems
to find out
What is the velocity in problems per hour
solution
we know that Shirley solve complete 6 accounting homework problem in 1.5 hour so her velocity in problems per hour will be as
velocity in problems per hour = [tex]\frac{complete\ problem}{time\ taken}[/tex] ..................1
put here value we will get
velocity in problems per hour = [tex]\frac{6}{1.5}[/tex]
velocity in problems per hour = 4 per hour
so correct option is b. 4 per hour
Answer:
option (b) is correct
Explanation:
time t = 1 and half hour = 1.5 hour
Number of problems, n = 6
So, the velocity in problems
v = n / t
v = 6 / 1.5
v = 4
So, the rate is 4 problems per hour.