Answer:
Actual yield of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex] is 344.3 g
Explanation:
According to balanced equation, 1 mol of Mg produces 1 mol of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex]
Molar mass of Mg = 24.305 g/mol and molar mass of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex] = 148.3 g/mol
So, 24.305 of Mg produces 148.3 g of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex]
Hence, 119.3 of Mg produces [tex]\frac{148.3\times 119.3}{24.305}g[/tex] of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex] or 727.9 g of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex]
Hence, theoretical yield of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex] = 727.9 g
So, actual yield of [tex]Mg(NO_{3})_{2}[/tex] = [tex](727.9\times 0.4730)g[/tex] = 344.3 g