What electrical force dies a Uranium nucleus exert on one of its inner electrons, located at a distance of 175 picometers (= 1.75 x 10^-10 m)?

a) 1.2 x 10^-16 N
b) 7.2 x 10^11 N
c) 7.5 x 10^-9 N
d) 7.0 x 10^-7 N
e) 1.8 x 10^-6 N

Respuesta :

Answer:

correct option is d) 7.0 x 10^-7 N

Explanation:

given data

distance = 175 picometers = 1.75 × [tex]10^{-10}[/tex]  m

to find out

electrical force

solution

we know atomic no of uranium is 92

and charge on electron is = 1.6 × [tex]10^{-19}[/tex] C

and electrical force is express as

electrical force = [tex]\frac{1}{4 \pi \epsilon _o} \frac{q1q2}{r^2}[/tex]    .............1

put here value we get

electrical force = [tex]9*10^9 \frac{92*(1.6*10^{-19})^2}{(1.75*10^{-10})^2}[/tex]

electrical force =  6.921 × [tex]10^{-7}[/tex] N

so correct option is d) 7.0 x 10^-7 N

Answer:

6.92 x 10^-7 N

Explanation:

distance, d = 175 x 10^-12 m

charge on electron, q = 1.6 x 10^-19 C

charge on nucleus, Q = 92 x 1.6 x 10^-19 C = 147.2 x 10^-19 C

The force between the electron and the nucleus is given by

[tex]F = \frac{KQq}{d^{2}}[/tex]

[tex]F = \frac{9\times 10^{9}\times 147.2 \times 10^{-19}\times 1.6\times 10^{-19}}{\left ( 175\times 10^{-12} \right )^{2}}[/tex]

F = 0.0692 x 10^-5 N

F = 6.92 x 10^-7 N

Thus, the force is 6.92 x 10^-7 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico