Answer:
T = 35.52N
Explanation:
First, we will find the aceleration of the system with the following equation.
x = [tex]\frac{1}{2}at^2[/tex]
where x is the distance, a the aceleration and t the time.
18m = [tex]\frac{1}{2}a(5s)^2[/tex]
solving for a:
a = 1.44 m/s^2
Now, using the newton's laws:
F = ma
where F is the force, m the mass and a the aceleration.
So, we will replace that data in the equation as:
F = ma
60N-T = (17kg)(1.44m/s^2)
Finally, solving for T:
T = 35.52N