A 1200-kilogram automobile in motion strikes a 0.0001-kilogram insect. As a result, the insect is accelerated at a rate of 100 meters per second squared. What is the magnitude of the force the insect exerts on the car?

Respuesta :

Answer:

force = 1 × [tex]10^{-2}[/tex] N

Explanation:

given data

automobile mass = 1200 kg

insect mass = 0.0001 kg

insect accelerated = 100 m/s²

to find out

magnitude of the force the insect exerts on the car

solution

we get here force the insect exerts that is express as

force = mass × acceleration    ............1

put here value we get

force = 0.0001 × 100 m/s²

force = 1 × [tex]10^{-2}[/tex] N

Answer:

0.01 N

Explanation:

mass of automobile, M = 1200 kg

mass of insect, m = 0.0001 kg

acceleration, a = 100 m/s^2

Force on insect, F = mass of insect x acceleration

F = 0.0001 x 100

F = 0.01 N

Thus, the force on the insect is 0.01 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS