Answer:
E)0.25
Explanation:
The calculation of the maintenance margin is shown below:
Maintenance margin = Number of shares purchased × price - loan amount ÷ Number of shares purchased × price
= 100 shares × $30 - $2,250 ÷ 100 shares × $30
= $3,000 - $2,250 ÷ $3,000
= $750 ÷ $3,000
= 0.25
And, the loan amount equal to
= Number of shares purchased × per share price × initial margin
= 100 shares × $45 × 50%
= $2,250