8607670
contestada

Decide which problems can be solved by using proportional reasoning. Select all that apply

A:Yani buys 4 dozen flyers for $7.25.What is the cost of 12 dozen?

B:First-class letters cost $0.49 for the first ounce and $0.22 for each additional ounce. what is the cost of a 5-oz letter?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

4 doz for 7.25 = 12 doz for x

set up a proportion

 4        12

------ = -------   cross multiply

7.25        x

4x = (7.25)(12)

4x = 87

x = 87/4

x = 21.75 <====

=========================

so we have 0.49 for the first oz.....and 0.22 for each additional oz....and there is 4 additional oz's because 5 - 1 = 4....so thats 0.49 + 4(0.22) = 0.49 + 0.88 = $ 1.37 for the cost of a 5 oz letter. <===

ACCESS MORE
EDU ACCESS