A turbine blade rotates with angular velocity ω(t) = 2.00 rad/s- 2.1.00 rad/s3 t2. What is the angular acceleration of the blade at t = 9.10 s?

Respuesta :

Answer:

[tex]\alpha =-38.22\ rad/s^2[/tex]

Explanation:

given,

ω(t) = 2.00 rad/s- 2.1.00 rad/s³ t²

angular acceleration of the blade  at t= 9.10 s

[tex]\alpha =\dfrac{d\omega}{dt}[/tex]

[tex]\alpha =\dfrac{d}{dt}(2 - 2.1 t^2)[/tex]

[tex]\alpha =-2 \times 2.1 t[/tex]

[tex]\alpha =-4.2 t[/tex]

angular acceleration of blade at t = 9.10

[tex]\alpha =-4.2\times 9.10[/tex]

[tex]\alpha =-38.22\ rad/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico