The question is incomplete, here is the complete question:
Hydrosulfuric acid [tex](H_2S)[/tex] undergoes combustion to yield sulfur dioxide and water by the following reaction equation:
[tex]2H_2S+3O_2\rightarrow 2SO_2+2H_2O[/tex]
What is the [tex]\Delta H[/tex] of the reaction if 26.2 g of [tex]H_2S[/tex] reacts with excess [tex]O_2[/tex] to yield 431.8 kJ?
Answer: The [tex]\Delta H[/tex] of the reaction is -1120.10 kJ
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of hydrogen sulfide = 26.2 g
Molar mass of hydrogen sulfide = 34 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of hydrogen sulfide}=\frac{26.2g}{34g/mol}=0.771mol[/tex]
We are given:
Amount of heat released = 431.8 kJ
By Stoichiometry of the reaction:
When 0.771 moles of hydrogen sulfide is reacted, the amount of heat released is 431.8 kJ
So, when 2 moles of hydrogen sulfide will react, the amount of heat released will be = [tex]\frac{431.8}{0.771}\times 2=1120.10kJ[/tex]
Sign convention of heat:
When heat is absorbed, the sign of heat is taken to be positive and when heat is released, the sign of heat is taken to be negative.
Hence, the [tex]\Delta H[/tex] of the reaction is -1120.10 kJ