Respuesta :
Answer:
[tex]36.4276\ m/s^2[/tex]
Explanation:
m = Mass of stick
L = Length of stick = 1 m
h = Center of mass of stick = [tex]\dfrac{1}{2}=0.5\ m[/tex]
g = Acceleration due to gravity
T = Time period = 0.85 s
Time period is given by
[tex]T=2\pi\sqrt{\dfrac{I}{mgh}}[/tex]
Moment of inertia is given by
[tex]I=m\dfrac{L^2}{3}[/tex]
[tex]T=2\pi\sqrt{\dfrac{m\dfrac{L^2}{3}}{mgh}}\\\Rightarrow T=2\pi\sqrt{\dfrac{L^2}{3gh}}\\\Rightarrow g=\dfrac{4\pi^2L^2}{3hT^2}\\\Rightarrow g=\dfrac{4\pi^2\times 1^2}{3\times 0.5\times 0.85^2}\\\Rightarrow g=36.4276\ m/s^2[/tex]
The acceleration of gravity on this planet is [tex]36.4276\ m/s^2[/tex]
Answer:
54.6 m/s^2
Explanation:
length of the pendulum, l = 1 m
time period of the pendulum, T = 0.85 s
According to the formula of time period of pendulum
[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]
[tex]g = \frac{4\pi ^{2}l}{T^{2}}[/tex]
[tex]g = \frac{4\times 3.14\times 3.14\times 1}{0.85\times 0.85}[/tex]
g = 54.6 m/s^2
Thus, the acceleration due to gravity at this planet is 54.6 m/s^2.