Answer:
(A) 11.3% (B) $430,000
Explanation:
There seems to be an error in the compounding equation written as A(t) = 50,000(1.055)2t.
Compounding the semi annual return, the equation should be
[tex]A(t) = 50,000 * 1.055^{2t}[/tex]
where t is the number of years.
The equation is similar to the first expected that 1.055 is raised to the power of (2t) and not multiplied by it.
(A) Compounding at 5.5% semi-annually, the equivalent annual growth rate is computed as follows.
= [tex]1.055^{2} -1[/tex]
= 1.113025 - 1
= 0.113025 = 11.3025%
= 11.3% (to the nearest tenth of a percent).
(B) In 20 years, the investment will be worth
[tex]A(t) = 50,000 * 1.055^{2t}[/tex] (where t=20)
= [tex]A(t) = 50,000 * 1.055^{2*20}[/tex]
= [tex]A(t) = 50,000 * 1.055^{40}[/tex]
= 50,000 * 8.5133
= $425,665
= $430,000 (to the nearest ten thousand dollars)