Answer:
angle of twist of the bar is 3.32 × [tex]10^{-5}[/tex] degree
Explanation:
given data
torque t = 571 lb-ft = 774.172 Nm
g = 18,431, 356 lb/ in² = 1.27 × [tex]10^{11}[/tex] Pa
d1 = 8.1 in = 0.205 m
d2 = 1.8 in = 0.045 m
L = 3.1 ft = 0.944 m
to find out
angle of twist of the bar
solution
first we get here polar moment that is express as
polar moment = [tex]\frac{\pi (do^4 - d1^4}{32}[/tex] ...........1
here do is outer diameter that is 0.205 m and d1 is inner diameter i.e 0.045 m
put here value we get
polar moment = [tex]\frac{\pi (0.205^4 - 0.045^4}{32}[/tex]
polar moment = 173.006 × [tex]10^{-6}[/tex] [tex]m^{4}[/tex]
now we get here angle that is
angle = [tex]\frac{TL}{IG}[/tex] ..............2
here T is torque and L is length and J is polar moment and G is share modulus
put these value in equation 2 we get
angle = [tex]\frac{774.17*0.944}{173*10^{-6}*1.27^{11}}[/tex]
angle = 3.32 × [tex]10^{-5}[/tex] degree