Answer:
The amount after 2 years will be $460590
Explanation:
The payment which is done 2 year from today = $200000
The payment which is done one year from today = $150000
Rate of interest = 3 %
So the amount after 1 year
[tex]A=P(1+\frac{r}{100})^n=150000(1+\frac{3}{100})^1=$154500[/tex]
The amount which is done today = $100000
So amount after 2 years
[tex]A=P(1+\frac{r}{100})^n=100000(1+\frac{3}{100})^2=$106090[/tex]
So total amount after 2 years = $106090+$154500+$200000 = $460590