Answer:
Banking angle, [tex]\theta=15.77^{\circ}[/tex]
Explanation:
It is given that,
Radius of the curve, r = 52 m
Speed of the car, v = 12 m/s
Acceleration due to gravity, [tex]g=9.8\ m/s^2[/tex]
Let the curved is banked at an angle of [tex]\theta[/tex] with respect to the horizontal. It is given by :
[tex]tan\theta=\dfrac{v^2}{rg}[/tex]
[tex]tan\theta=\dfrac{(12)^2}{52\times 9.8}[/tex]
[tex]\theta=15.77^{\circ}[/tex]
So, the curve is banked at an angle of 15.77 degrees wrt the horizontal. Hence, this is the required solution.