Answer:
10.32874 m
Explanation:
[tex]P_a[/tex] = Atmospheric pressure = 101325 Pa
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
h = Height of water
[tex]\rho[/tex] = Density of water = 1000 kg/m³
If the walls of the tube do not collapse that means that maximum pressure inside will be the atmospheric pressure
Atmospheric pressure is given by
[tex]P_a=\rho gh\\\Rightarrow h=\dfrac{P_a}{\rho g}\\\Rightarrow h=\dfrac{101325}{1000\times 9.81}\\\Rightarrow h=10.32874\ m[/tex]
The maximum height to which Superman can lift the water is 10.32874 m
On the Moon there is no atmosphere so no atmospheric pressure which means when the straw is placed in water water will not rise in the tube.