Respuesta :
Answer:
0.5g or 4.905 m/s²
Explanation:
[tex]F_T[/tex] = Tension = [tex]6\ N\ or \dfrac{6}{4}mg[/tex]
[tex]a_c[/tex] = Centripetal acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
In this system the forces are conserved
[tex]\Sigma F=F_T-mg=ma_c\\\Rightarrow \dfrac{6}{4}mg-mg=ma_c\\\Rightarrow a_c=1.5g-g\\\Rightarrow a_c=0.5g\\\Rightarrow a_c=0.5\times 9.81\\\Rightarrow a_c=4.905\ m/s^2[/tex]
The magnitude of the centripetal acceleration of the object at the bottom of the swing is 0.5g or 4.905 m/s²
Answer:
4.9 m/s^2
Explanation:
weight, mg = 4 N
Tension, T = 6 N
Let a be the centripetal acceleration.
let m be the mass, m = 4 / 9.8 = 0.41 kg
At the bottom, the tension is given by
T - mg = ma
6 - 4 = ma
ma = 2
0.41 x a = 2
a = 4.9 m/s^2
Thus, the centripetal acceleration is 4.9 m/s^2.