Women have head circumferences that are normally distributed with a mean given by μ = 22.51 in​., and a standard deviation given by σ = 0.9 in. a. If a hat company produces​ women's hats so that they fit head circumferences between 22.1 in. and 23.1 ​in., what is the probability that a randomly selected woman will be able to fit into one of these​ hats?

Respuesta :

Answer:

[tex]P(22.1<X<23.1)=P(-0.456<Z<0.656)=P(Z<0.656)-P(Z<-0.456)=0.744-0.324=0.420[/tex]

Step-by-step explanation:

Previous concepts

Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".

The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".  

Solution to the problem

Let X the random variable that represent the head circunferences of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:

[tex]X \sim N(22.51,0.9)[/tex]  

Where [tex]\mu=22.51[/tex] and [tex]\sigma=0.9[/tex]

We are interested on this probability

[tex]P(22.1<X<23.1)[/tex]

And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:

[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]

If we apply this formula to our probability we got this:

[tex]P(22.1<X<23.1)=P(\frac{22.1-\mu}{\sigma}<\frac{X-\mu}{\sigma}<\frac{23.1-\mu}{\sigma})=P(\frac{22.1-22.51}{0.9}<Z<\frac{23.1-22.51}{0.9})=P(-0.456<Z<0.656)[/tex]

And we can find this probability on this way:

[tex]P(-0.456<Z<0.656)=P(Z<0.656)-P(Z<-0.456)[/tex]

And in order to find these probabilities we can find tables for the normal standard distribution, excel or a calculator.  

[tex]P(-0.456<Z<0.656)=P(Z<0.656)-P(Z<-0.456)=0.744-0.324=0.420[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico