taonga7
contestada

10
The velocity, Vm/s, of a particle moving in a straight line, at time t seconds is given by
V=1+9/t^2
for 1 is less than or equal to t which is less than or equal to 3. When t=3, the particle is 6m from a fixed point O
on the line.




Find the acceleration when t=2
Find an expression in terms of t for its distance from the fixed point.
Find the distance travelled between t = 1 and 1 = 3.
[4]​

Respuesta :

Answer:

Acceleration when time is [tex]2 \ sec[/tex] = [tex]-\frac{5}{4} \ m/s^2[/tex]

Distance [tex]s=9-\frac{9}{t}[/tex]

Distance travelled between [tex]t=1[/tex] and [tex]t=3[/tex] is [tex]6\ m[/tex]

Step-by-step explanation:

Velocity [tex]V=1+\frac{9}{t^2} \ \ \ when \ \ 1\leq t\leq 3[/tex]

Acceleration(a): Rate of change of velocity.

[tex]a=\frac{dV}{dt} =1-\frac{18}{t^3}[/tex]

at [tex]t=2[/tex]

[tex]a=1-\frac{18}{8} \\=1-\frac{9}{4} \\=-\frac{5}{4}[/tex]

[tex]a=-\frac{5}{4} \ m/s^2[/tex]

Distance(s):

[tex]V=\frac{ds}{dt}\\\\\frac{ds}{dt}=1+\frac{9}{t^2}\\\\Integrate\ both\ sides\\\\s=1-\frac{9}{t}+k\\\\ k\ is\ a\ constant\\\\Given\ s=6\ when\ t=3\\\\6=1-\frac{9}{3}+k\\\\ k=8\\\\Hence\ s=1-\frac{9}{t}+8\\\\ s=9-\frac{9}{t}[/tex]

Distance between [tex]t=1 \ and \ t=3[/tex]

[tex]=s(3)-s(1)\\\\=(9-\frac{9}{3})-(9-9) \\\\=6 \ m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS