Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
This is a system of equations. The 2 equations are:
4c + 2p = 16
2c + 3p = 12
Let's get rid of the p's first. Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:
-12x - 6p = -48
4c + 6p = 24
Now add to get
-8c = -24 and
c = 3
That means that chocolate is $3 per pound. Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:
4(3) + 2p = 16 and
12 + 2p = 16 and
2p = 4 so
p = 2
The price for peanuts is $2 per pound.
The price of one pound of chocolate is $3
- Let the price of one chocolate be x
- Let the price of one peanut by y
If Juan bought 4 pounds of chocolate and 2 pounds of peanuts for $16, this is expressed as:
4x + 2y = 16 .................... 1
If at the same store, Jean bought 2 pounds of chocolate and 3 pounds of peanuts for $12, this is also expressed as:
2x + 3y = 12 ........................2
Solve both equations simultaneously;
4x + 2y = 16 .................... 1 * 3
2x + 3y = 12 ........................2 * 2
_____________________________________
12x + 6y = 48 ...................... 3
4x + 6y = 24 ........................4
Subtract both expressions
12x - 4x = 48 - 24
8x = 24
x = 24/8
x = 3
Hence the price of one pound of chocolate is $3
Learn more on simultaneous equations here: https://brainly.com/question/15165519