Consider a steel guitar string of initial length L=1.00 meter and cross-sectional area A=0.500 square millimeters. The Young's modulus of the steel is Y=2.0×1011 pascals. How far ( ΔL) would such a string stretch under a tension of 1500 newtons? Use two significant figures in your answer. Express your answer in millimeters.

Respuesta :

Answer:

[tex]\Delta l=0.015m[/tex]

Explanation:

We have given initial length of the steel guitar l = 1 m

Cross sectional area [tex]A=0.5mm^2=0.5\times 10^{-6}m^2[/tex]

Young's modulus [tex]\gamma=2\times 10^{11}Pa[/tex]

Force F = 1500 N

So stress [tex]=\frac{force}{area}=\frac{1500}{0.5\times 10^{-6}}=3000\times 10^{-6}=3\times 10^{9}Pa[/tex]

We know that young's modulus [tex]=\frac{stress}{strain}[/tex]

So [tex]2\times 10^{11}=\frac{3\times 10^{9}}{strain}[/tex]

[tex]strain=1.5\times 10^{-2}=0.015m[/tex]

Now strain [tex]=\frac{\Delta l}{l}[/tex]

[tex]0.015=\frac{\Delta l}{1}[/tex]

[tex]\Delta l=0.015m[/tex]

Answer:

Explanation:

L = 1 m

A = 0.5 mm² = 0.5 x 10^-6 m²

Y = 2 x 10^11 Pa

F = 1500 N

ΔL = ?

Use the formula for the young's modulus

[tex]Y = \frac{FL}{A\Delta L}[/tex]

[tex]\Delta L = \frac{FL}{AY}[/tex]

[tex]\Delta L = \frac{1500\times 1}{0.5\times10^{-6}\times 2\times 10^{11}}[/tex]

ΔL = 0.015 m

ΔL = 0.02 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico