Answer
1) given,
mass of child = 21.3 Kg
length of the rope = L = 7.28 m
angle made with vertical = 17.4°
speed of the child at the bottom most point
using conservation energy
[tex]m g h = \dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex] v = \sqrt{2gh}[/tex]
H = L cos θ
H = 7.28 x cos 17.4°
H = 6.94
where
L = H + h
h = L - H
h = 7.28 - 6.94 = 0.34 m
now,
[tex] v = \sqrt{2\times 9.8 \times 0.34}[/tex]
v = 2.58 m/s
2) given,
mass of baseball = 163 g = 0.163 kg
initial speed = 39.8 m/s
final speed = 0
horizontal distance = 25.1 cm = 0.251 m
Force = ?
using equation of motion
v = u + at
0 = 39.8 + at
at = -39.8 m/s
using equation
[tex]s = ut + \dfrac{1}{2}at^2[/tex]
[tex]0.251= 39.8 t - 0.5 \times 39.8 t [/tex]
t = 0.0126 s
using formula of impulse
I = F x t
I = m(v - u)
F x 0.0126 = 0.163 x (-39.8)
F = 514.87 N