Respuesta :

Answer:

312π mm³

Step-by-step explanation:

Given:

Oblique cone height, h = 14 mm

radius of half sphere = base radius of cone, r = 6 mm

Recall the volume of 1/2 - sphere

= 1/2 x volume of sphere

=  1/2 x (4π/3) r³

= 1/2 x (4π/3) (6)³

= 144π

Also volume of an oblique cone =

=volume of a right cone

= (π/3) r²h

= (π/3) 6²(14)

=168π

Volume of composite figure = 144π + 168π = 312π mm³

Answer: c

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS