contestada

100 fluid ounces of Laundry detergent sells for $12.99. What is the cost per fluid ounce rounded to cents?

Respuesta :

The cost per fluid ounce is 13 cents.

Step-by-step explanation:

Given,

Quantity of detergent = 100 fluid ounce

Cost of 100 fluid ounces = $12.99

Cost per fluid ounce = [tex]\frac{Quantity\ of\ detergent}{Cost\ of\ detergent}[/tex]

Cost per fluid ounce = [tex]\frac{12.99}{100}[/tex]

Cost per fluid ounce = $0.129

Rounding off to nearest hundredth

Cost per fluid ounce = $0.13 = 0.13*100 = 13 cents

The cost per fluid ounce is 13 cents.

Keywords: unit rate, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/6166224
  • brainly.com/question/6208262

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico