Answer:
k = 0.292 N / m
Explanation:
The glider with the spring forms a system with a simple harmonic movement, in this type of movement the angular velocity is given by
w = √ k / m
The angular velocity is related to the frequency and is related to the period
w = 2π f
f = 1 / T
We replace
2π / T = ra (k / m
T = 2π √ (m / k)
The period is the time of a complete oscillation, in this case the glider starts from the equilibrium point and returns for the first time, this corresponds to the middle of the period
½ T = 2.60 s
T = 2 2.60
T= 5.20 s
We clear the equation
T² = 4π² m / k
k = 4π² m / T²
Let's calculate
k = 4π² 0.200 / 5.20²
k = 0.292 N / m